Transport w Londynie

Lotnisko Gatwick

Lotnisko Gatwick obecnie obsługuje ponad 32 milionów pasażerów rocznie Do 2010 roku ma zamiar obsługiwać o 8 milionów więcej. Chociaż Gatwick położony jest 45km od północnego Londynu posiada dobrą komunikację z centrum: zarówno koleją jak i samochodem znacznie łatwiej jest dojechać niż do Heathrow. Lotnisko ma 2 terminale: północny - otworzony w 1958 roku oraz południowy - oddany do użytku w roku 1988. Z lotniska Gatwick korzysta ponad 70 linii lotniczych z całego świata, latając do 200 różnych krajów. Między innymi są to: Centralwings, EasyJet, RyanAir, czyli tanie linie lotnicze, które dzięki bardzo niskim cenom biletów osiągają sukces w Polsce. Na lotnisku każda z tych linii posiada swoje biuro, w którym możemy uzyskać niezbędne informacje dotyczące naszego lotu.


Gatwick zajmuje niechlubną pozycję lidera wśród najgorszych lotnisk w Wielkiej Brytanii pod względem opóźnień, z opóźnieniami dochodzącymi do 46 minut. Na lotnisku można wynająć samochód w kilku firmach: Avis, Hertz, Thrift, Europcar i National.W międzynarodowym systemie oznaczeń lotnisko Gatwick posiada skrót LGW.

Jak dojechać z Gatwick do Londynu?

Autobusy National Express Airport

National Express Airport jest to firma autobusowa łącząca lotniska w Wielkiej Brytanii z głównymi miastami. Autobusy podstawiane są przy dwóch głównych przystankach autobusowych na lotnisku Gatwick oraz przy terminalu nr 4. Więc niezależnie skąd lecisz autobusy zawsze są blisko. Bilety możemy zakupić w automatach lub u kierowców. Podróż do centrum Londynu zajmuje ok 1,5 godziny. Autobusy National Express są komfortowe, przestronne i klimatyzowane.

Ceny biletów z Gatwick: £12,2 powrotny i £6,6 pojedynczy (Gatwick - Centrum Londonu)

Pociągi Gatwick Express

Gatwick Express oferuje szybkie, bezpośrednie połączenie lotniska Gatwick z centrum Londynu. Podróż trwa ok 30 minut (jedynie w niedziele wydłuża się do 35), a pociągi nie zatrzymują się na żadnej innej stacji. Każdy z pociągów posiada klimatyzowane wagony, duże przestrzenie na bagaże oraz specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Bilety mogą być zakupywane w maszynach z biletami lub w specjalnych okienkach na stacjach Gatwick i Victoria Station. Pociągi Gatwick Express to najszybszy sposób dotarcia do centrum.

Ceny biletów z Gatwick: £25 powrotny i £14 pojedynczy

Pociągi Southern

Pociągi Souther łączą lotnisko Gatwick ze stacją Victoria London. Nie są tak szybkie jak Gatwick Express, jednak zatrzymują się na stacjach pośrednich, dzięki czemu nie musimy jechać, aż do centrum Londynu. Niewątpliwą zaletą pociągów Southern są ceny biletów oraz częstotliwość kursów pocągów (co 15 minut). Bilety mozna nabywać na każdej stacji obsługującej linie Southern.

Ceny biletów z Gatwick: £9 pojedynczy

Informacje z: wikipedia.org i tfl.gov.uk