Transport w Londynie

Lotnisko Stansted

Stansted jest czwartym największym lotniskiem w Wielkiej Brytanii (pod względem ilości pasażerów ), obsługuje ponad 22 miliony pasażerów rocznie. Lotnisko docelowo może obsłużyć 25 milionów i ma zamiar osiągnąć tą liczbę w 2008 roku. Najbardziej popularnymi trasami są loty do: Dublina, Glasgow, Rzymu i Frankfurtu. Lotnisko Stansted położone jest ok. 40min jazdy pociągiem (Stansted Express) z centrum Londynu. W planach rozbudowy lotniska jest założone, że już za kilka lat ma być większe od Heathrow i Gatwick. W napływie tanich linii lotniczych (lotnisko Stansted obsługuje m.in. Ryanair i Easy Jet, które latają z Polski), szukania taniego i wygodnego sposobu podróżowania, lotnisko Stansted jest wspaniałą alternatywą dla innych londyńskich lotnisk i w najbliższych latach może spodziewać się istnego boomu na pasażerów.


Jak dojechać z lotniska Stansted do Londynu?

Najszybszym sposobem na dojechanie z lotniska Stansted do centrum Londynu jest skorzystanie z Stansted Express. Pociągi odjeżdżają co 15 minut, a cała podróż trwa do 45 minut. Są również inne pociągi, które zatrzymują się na stacjach pośrednich. Podróż nimi trwa ok 1 godziny. Więc podczas podejmowania decyzji jak dojechać z Lotniska Stansted do Londynu musimy sobie zadać pytanie czy ważna jest szybkość czy ceny biletów.

Pociągi Stansted Express

Pociągi Stansted Express odjeżdżają z lotniska co 15 minut. Podróż do stacji docelowej (Liverpool Station) trwa niecałe 45 minut, co jak na sporą odległość Stansted od Londynu jest krótkim czasem. Każdy z pociągów posiada klimatyzowane wagony, duże przestrzenie na bagaże oraz specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Bilety mogą być zakupywane w maszynach z biletami lub w specjalnych okienkach na stacjach Lotnisko Stansted i Liverpool Station.

Ceny biletów ze Stansted: £25 powrotny i £15 w jedną stronę

Autobusy National Express Airport

National Express Airport jest to firma autobusowa łącząca lotniska w Wielkiej Brytanii z głównymi miastami. Autobusy National Express podstawiane są przy wyjściu z lotniska i stanowiska, przy których się zatrzymują są bardzo dobrze oznaczone. Pojazdy są komfortowe, przestronne i klimatyzowane. Bilety możemy zakupić w automatach lub u kierowców.

Linie:

A6 - London Victoria (Central London)
Łączy Lotnisko Stansted z dworcem Victoria - Central London przez Golders Green, Finchley Road Underground Station, St Johns Wood, Baker Street, Marble Arch and Hyde Park Corner.
Autobusy odjeżdżają co 10 minut- 24 godziny na dobę.
Więcej na temat linii National Express A6

A7 - Bishopsgate i dworzec Victoria
Kursuje do Bishopsgate i Victorii co 30 minut pomiędzy 00:00 a 04:30.

A9 - London Stratford
Kursuje do London Stratford bez żadnych przystanków co 30 minut, 24 godziny na dobę.

Ceny biletów ze Stansted: £17 powrotny i £10 pojedynczy (Stansted - centrum Londynu)

Terravision - transport z lotniska

Frima Terravision oferuje przewozy autokarowe z lotniska Stansted do Victoria Station i ulicy Liverpool. Podróż trwa od 55 do 75 minut. Autobusy odjeżdżają z przystanków końcowych(Victoria Station i lotnisko Stansted) co 30 minut.

Ceny biletów ze Stansted:£9 pojedynczy and £14 powrotny.

Autobusy easyBus

Linia EB2 easyBus to połączenie z lotniska Stansted do centrum Londynu. Autobusy odjeżdżają co 30 minut, a w godzinach szczytu co 20. Więcej na temat linii easyBus EB2.

Informacje z: wikipedia.org i tfl.gov.uk